- Reklama -bydlení
Středa, 24 dubna, 2024

Na jakým podnoži štěpit staré odrůdy ovocných stromů?

Staré jabloně v ovocném sadě

Naši předkové pěstovali buď ovocné semenáče bez roubování, nebo vybrané odrůdy roubovali do náhodných semenáčů. Z toho vyrostly vysoké stromy s objemnou korunou, které mohly také hodně rodit a také kvalitní ovoce, ale často až za 8 – 12 let.

Dnes si intenzivnější, efektivnější pěstování ovoce vyžaduje i brzkou úrodu, a tedy i menší tvary stromů, případně jejich tvarovatelnost do tvaru ovocné stěny. Proto iu starých odrůd využíváme v menších zahradách moderní typy podnožů tak, abychom menší růstovou aktivitou podnožů do určité míry zmenšili budoucí korunu stromu a také urychlili nástup jejich rodivosti. Musíme však dodržet rozumný poměr růstové aktivity podnože a naroubované odrůdy.

Má váš soused bohatě rodící rybíz? Rozmnožte si ji roubováním
Velmi slabě rostoucí podnož a bujně rostoucí odrůda jsou naprosto nesourodé a neperspektivní. Lépe se hodí podnože se střední růstovou aktivitou a bohatou a hlubší kořenovou soustavou. Pro úspěšné a trvalé srůstání podnože a štěpu je důležitá jejich vzájemná dobrá afinita (podobnost), což se ale u neznámých nebo starších odrůd málokdy ví dopředu, tedy si to musíme odzkoušet naostro. Při špatné afinitě se, a to i po počátečním jako dobrém srostnutí, často pod váhou rozrostlé koruny může srůst časem v tomto místě oddělit. Jinak řečeno, naroubovaná část stromu se odlomí od podnože.

Důležité je znát vzájemnou afinitu zejména u dulového podnože pro hruškový štěp, neboť zde se často vyskytují problémy. Zdá se však, že nešlechtěné semenáče mají k různým odrůdám poměrně uspokojující afinitu.


V sekci dům a zahrada můžete vyhledat nábytek a doplňky do bytu.


Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat