- Reklama -bydlení
Sobota, 12 října, 2024

Prosinec v užitkové zahradě: Odstraňujeme mumifikované plody, chráníme přezimující zeleninu a bylinky, rozmnožujeme rybíz z odřezků

Zahradních aktivit je v tomto období již pomálu, ale i přesto si ovocná a zeleninová zahrada žádá trochu pozornosti.

Zamrzlý ovocný sad

V ovocném sadě

Začátkem měsíce můžeme ještě odstranit zpod ovocných stromů veškeré napadané listí. Z korun stromů bychom měli odstranit mumifikované plody, mohou být útočištěm chorob. Odstraníme také všechny suché či poškozené větve.

Z porostu rybízu a angreštu dáme v tomto období pryč nejstarší větve. Odstranit můžeme také staré a nemocné ovocné stromy. Když je příznivé počasí, můžeme se pustit do zimního řezu některých ovocných dřevin, např. jabloní, případně můžeme začít se zimním postřikem. Průběžně od začátku zimy kontrolujme i uskladněné ovoce.

Zimní řez jádrovin

Zelenina a bylinky před zimou

Na hřídkách můžeme i během zimy nechat zimní pórek, černý kořen, petržel, jakož i růžičkovou, toskánskou či kudrnatou kapusta. Podle potřeby si je během zimy můžeme sbírat a zpracovávat. Když jsou však ohlášeny velmi nízké teploty, je lepší košťáloviny zakrýt netkanou textilií. Ochránit třeba, nejlépe netkanou textilií, i porost špenátu či kozlíku.

Suché listí ještě nyní můžeme soustředit i do záhonů s bylinkami, zejména k šalvěji a tymiánu. Vrstvu listí přisypme i do porostu chřestu ak artyčoku. Petrželovou nať můžeme sklízet podle potřeby i během zimy, nejlépe se udrží zakrytá bílou netkanou textilií.

Ochrana záhonů před zimou

Rybíz z řízků

Po úplném spadání listů můžeme vyzkoušet rozmnožení rybízu pomocí dřevitých odřezků. Není to složité a úspěšnost bývá vysoká. Řízky by měly být dlouhé asi 15 cm a mělo by jít o dobře vyzrálé jednoleté výhonky. Připravené řízky zapíchněte hluboko do nezamrzlé půdy, a to tak, aby vyčuhovala jen část větvičky si silnými puky. Z poupat pak vyrostou nové výhonky. Půdu, kde jsou zapíchnuté odřezky k zakořenění, udržujeme mírně vlhkou.

Co se stromky, které jsme nestihli vysadit?

Ne vždy se nám podaří vysadit si všechny na podzim zakoupené ovocné dřeviny. V prosinci ještě můžeme vysazovat, dokud není zcela zamrzlá půda, ale vhodnější bude počkat na časné jarní dny.

Stromky s volnými kořeny však musíme na zimní období připravit a vhodně je uskladnit. Kořeny stromků umístíme do hlubší jámy na chráněném místě, například v blízkosti zahradního domku, a zasypme je zeminou, nejlépe až nad ztluštělé místo (spojení podnože a naroubované odrůdy). Kmeny můžeme svázat. Během sušších dnů půdu zalijme a vhodné je ji zakrýt i jehličnatými chvojkami.

Výsadba stromku

Prosincový tip

Během prosince si můžeme vypěstovat zdravou nať řeřichy. Vyzkoušet můžeme pěstovat i celerovou a petrželku z odřezků vrchní kořenové části či zelenou nať z menších cibulek.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat