- Reklama -bydlení
Středa, 7 června, 2023

více v článku...

Krásu zahrady můžeme vnímat také v prosinci. Těchto pět rostlin vynikne právě teď

Ruch v přírodě před koncem roku utichá. Zahrady zahaluje zima a šeď, listy rostlin ozdobuje jinovat, mráz na zamrzlé hladině jezírka kreslí nádherné obrazy. Nastává období vegetačního klidu a čas, kdy si můžeme od zahradních prací odpočinout.

Mahonia

I v zimě však můžeme venku pozorovat něžné květiny čemeřice černé, vilínu či kaliny bodnanské. Určitě nyní oceníme stálezelené rostliny, ať už listnaté nebo jehličnaté.

Hvězdou měsíce je skimie

Skimia japonská(Skimmia japonica)

Tento nižší stálezelený keř zaujme měkkými, sytě zelenými, kožovitými a mírně aromatickými listy. Skimia je během zimy nápadná výrazně zbarvenými květními puky, které se na ní objevují na podzim a vykvetou až v dubnu. Je dvoudomá, pokud vysadíme samčí i samičí rostlinu, dočkáme se na podzim i nápadně červených plodů.

Pěstujeme ji ve volné půdě nebo ve vegetačních nádobách. Můžeme ji kombinovat s menšími jehličnany, jinými vždyzelenými listnáči i nižšími okrasnými trávami. Má v oblibě chráněné místo v polostínu nebo stínu, vyhovuje jí kyselejší a kyprá půda, nepříliš vysychavá. Řez, tvarování ani přihnojování nebývá zapotřebí. Nezvyknou ji napadat nemoci ani škůdce.
v. × š.: 80 × 80 cm

I v nejchladnějších týdnech roku se v zahradě můžeme potěšit pohledem na zajímavé kvetoucí rostliny a zákoutí se zelení. Nyní sice není vhodné období pro výsadby, ale je ideální příležitost pro sbírání inspirací a plánování nových výsadeb. I takových, které krášlí v zimě.

Hamamel prostřední ʻRipe Corn‘ (Hamamelis × intermedia)

Patří k vzácným a nejkrásnějším okrasným dřevinám a jeho pýchou jsou květiny s nápadnými žlutými okvětními lístky. Rozkvétá v zimě. Na podzim jsou ozdobou krásně zbarvené listy. Roste široce rozložitě. Potřebuje dostatek prostoru, kyselejší a mírně vlhkou půdu.
v. × š.: 300 × 200 cm

Překvapuje časným a velmi bohatým kvetením. Květy jsou bílé až žlutozelené. Zároveň upoutá pěknými stále zelenými listy. Daří se jí v propustných a výživných půdách na dobře viditelných místech a v blízkosti dřevin, které kvetou v zimě.
v. × š.: 45 × 40 cm

Bojovníci s chladem

Mezi dřevinami najdeme spoustu nenáročných a přizpůsobivých druhů a dokonce i takových, jejichž krása nekončí ani v zimním období. Atraktivní jsou listy a v některých případech dokonce v zimě i vzkvétají.

Mahonie střední „Winter Sun“

Jde o stálezelený, pěstitelsky nenáročný keř, který už začátkem prosince ozdobí sytě žlutá a voňavá květenství. Působí exoticky. Vyžaduje chráněné, spíše polostinné nebo slunečné místo s mírně vlhkou a kyselejší půdou.
v. × š.: 200 × 150 cm

Mráz kouzelník

Mnoha trvalkám zůstávají na zimu listy, které mohou mít různou podobu a barevnost. Stačí jedna mrazivá noc a díky námraze se stávají vzácnými šperky záhonů. Najednou, byť jen na krátko, jsou více viditelné a zajímavé.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat