- Reklama -bydlení
Pondělí, 30 ledna, 2023

Pomelo se od ostatních citrusů liší svojí velikostí, ale i menší popularitou. Již tradičně upřednostňujeme v zimním období pomeranče a mandarinky, v případě, že si chceme dopřát vyšší dávku vitamínu C, sáhneme po citronu či grapefruitu. Přitom právě pomelo, Citrus maxima, je příbuzné grapefruitu, na rozdíl od něj má však příjemnější chuť bez hořkosti a hořkosti.

Pomelo

Co jste o pomelu ještě nevěděli?

Dali jste už chutnému a zdravému pomělu šanci? Odradila vás cena nebo velikost plodu? Dejte mu šanci. Pomelo vás překvapí hrubou, ale snadno se oddělující slupkou. Dužiny je, v porovnání s velikostí pomela, méně, ale je doslova nabitá zdraví prospěšnými látkami. Překvapí i svojí lahodnou chutí, která je sladší než pomeranč, bez typické hořkosti grapefruitu. Kdo ví, možná si vypěstujete „pomělovou závislost“.

Zevně má zralé ovoce světle zelenou nebo žlutou barvu, konzumuje se dužina, která vás může hýřit různými barvami od bílé, růžové až po červenou. Konzistence je masitá a může být šťavnatá i sušší, což má také své kouzlo. Pomelo se většinou prodává zabalené ve fólii nebo v síťce. Právě fólie má zabránit vysychání dužniny.

Kde se vzalo?

Pomelo je citrusové ovoce pocházející z jihovýchodní Asie, kde se iv současnosti nejvíce pěstuje. Přestože se pěstuje iv jiných částech světa, není příliš rozšířeno, ani populární. Pomelo je výjimečné tím, že trvá průměrně až 8 let, než semena začnou kvést a přinášet ovoce. Tento fakt samozřejmě odrazuje potenciální pěstitele. Pomelo roste na stromech vysokých od 5 do 13 metrů. Plody váží v průměru 1 až 2 kilogramy, ale mohou dosáhnout hmotnosti až 5 kilogramů. Velká část jeho hmotnosti je pro nás nepoužitelná.

Pomelo u nás občas konzumujeme, pro jeho chuť a zdravotní benefity, ale v oblastech jihovýchodní Asie, Thajska, Číny, Mexika a také několika regionů jižní Kalifornie a Floridy je zdrojem obživy obyvatelstva. Pěstitelé dokáží spotřebovat nejen dužninu, ale také slupku a listy ze stromů. Listy slouží jako přísada do aromatických koupelí, extrakcí z listů, jadérek i slupek se získává esenciální olej. Z květin se získává vůně, která je součástí parfémů. Ze slupky pomela se vyrábí kandovaná pochoutka.

Strom s plody pomela

Modlitba za syna

V Číně je pomelo ovocem štěstí, radosti a mládí. Je pokrmem během tradičních rituálů na podzim, kdy se modlí k Měsíci za zdravý růst svých dětí. Čínské pojmenování pomela, you zi, znamená v překladu „Modlitba za syna“. V některých zemích je pomele známé také pod názvem shaddock. Údajně jde o pojmenování na počest kapitána Shaddocka, který ho přinesl na západoindické ostrovy.

Když se skloňuje vitamín C

Pomelo je doslova zásobárnou vitamínu C. Ve 200 gramech ovoce najdete množství vitamínu C potřebného pro lidský organismus na více než jeden den. V závislosti na své velikosti, jedno větší pomelo obsahuje přibližně 600 % denní potřeby vitamínu C. Toto ovoce je proto vhodné k rychlému posílení imunitního systému. Vitamin C jako antioxidant zvyšuje aktivitu bílých krvinek, bojuje proti volným radikálům, odstraňuje infekce a celkově zvyšuje imunitu. Pokud právě bojujete s bakteriální nebo virovou infekcí, s horečkou, kašlem či obyčejným nachlazením, sáhněte po smelu.

Ve 100 g pomelu najdeme 38 kalorií, 89 g vody, 9,6 g sacharidů, 0,8 g bílkovin, 1 g vlákniny a pouze 0,04 g tuků. Z vitamínů obsahuje vitamín C, vitamín A a skupiny B, z minerálních látek železo, zinek, draslík, fosfor, hočík, vápník, sodík.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat