- Reklama -bydlení
Středa, 7 června, 2023

více v článku...

Harmonický interiér rodinného domu splnil očekávání majitelů. Je nadčasový, pohodlný a nenáročný na úklid

Podle architekta Rasťa Zlámala by místo, kde člověk žije, mělo být každodenní inspirací a zážitkem. Přesně v tomto duchu se snažil zařídit i dům pro Mira a Maju.

Miro a Maja nemuseli moc přemýšlet, koho osloví, aby jim navrhl interiér do jejich nového domu. Architekta měli v rodině. Ale co bylo hlavní, jeho práce se jim vždy líbila. Takže volba byla jasná. A jak se ukázalo, i šťastná. Práce pro rodinu může být pro architekta někdy komplikovaná, ale tento případ to určitě nebyl.

„Miro s Majou byli skvělí klienti,“ říká Rasťo. „Byli nároční, ale nároční na detaily, což bývá ku prospěchu věci. Ale nejdůležitější bylo, že mi v mé práci důvěřovali. I když měli někdy jinou představu, na ničem nesmyslně netrvali a nechali si poradit,“ vysvětluje.

Přiznané zdivo z tvárnic s oválným zrcadlem v chodbě
Kontrasty povrchů s rozličnými strukturami ozvláštňují celý interiér již od vstupu do domu. „Mám rád kombinaci drsných neopracovaných věcí s hladkými a upravenými,“ říká architekt. Zajímavou strukturu vytváří na více místech přiznané zdivo z neomítnutých keramických tvárnic. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovi

Důvěra je totiž pro architekta důležitá, neboť vytváří ideální podmínky pro kreativitu a vznik zajímavých řešení. A přesně to jsi
přáli – interiér, který není zcela běžný, prostředí, které člověka těší a inspiruje.

S návrhem interiéru začal Rasťo ještě ve fázi, kdy byl dům rozestavěný, takže mohl provést několik malých, ale podstatných stavebních úprav.

„Dispozice byla v zásadě dobrá, ale vyčistili jsme ji tak, aby byla co nejpraktičtější a aby různé detaily lépe fungovaly. Například jsme posouvali dveře tak, abychom zamezili jejich kolizím. Část příčky mezi zádveřím a pracovnou jsme nahradili skříňovým blokem, který je využíván z obou stran, a odstranili jsme dveře oddělující velmi malé zádveří – kdyby se domácí loučili s návštěvou, ani by se sem nevešli.

Šedobílý předělený strop v moderní chodbě
Vstupní část se snažil Rasťo „vyčistit“ tak, aby v ní zbylo co nejvíce místa. „Komfortní řešení pro mě znamená to, že se člověk nemusí tlačit v malém prostoru s hosty, když je vítá nebo se s nimi loučí,“ zdůvodňuje. Zádveří proto zařídil jednoduše a funkčně, ale zejména ho zbavil dělící příčky se dveřmi, které by byly nepříjemným omezením. Vymezují jej jen odlišné stěny a podlaha. Zdroj: Nora a Jakub Čaprnkovi

TOP TIP

Chcete do předsíně odolnou podlahu, která se snadno udržuje? Zkuste vinyl v rolích. Můžete jej klidně i nalepit na jiný hladký povrch nebo seříznout do požadovaného tvaru.
Jelikož vstupní chodba má tvar L, dala se tato část vyřešit šikovněji, aniž by v denní zóně vznikal průvan a podobně,“ přibližuje Rasťo, který si potrpí na detaily. Nejen na ty praktické, ale také na estetické. „I v prostoru, který je v podstatě daný, lze například vytvořit zajímavé průhledy – můžete je ovlivnit i tím, jak se otevírají dveře,“ upozorňuje na jednu ze zajímavých nuancí.

„V tomto domě se téměř z každého místa naskytne pohled na architektonicky nebo designově zajímavý prvek.“

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat