- Reklama -bydlení
Středa, 7 června, 2023

více v článku...

Malému domku na pozemku širokém pouhé 4 metry nechybí vůbec nic

Největší město portugalského souostroví Azory – Ponta Delgada má speciální atmosféru, díky které je oblíbenou destinací turistů. Ve městě plném historie a zajímavostí mají obyvatelé při hledání pozemků a stavění domů podobné problémy jako my. Speciálně, jde-li o pokus postavit pohodlný dům na malém nebo úzkém pozemku.

Na začátku byl mimořádně úzký a dlouhý pozemek. Jeho šířka měla jen něco přes 4 metry, a tak bylo již předem jasné, že stavba bude vyžadovat promyšlené řešení. Výsledkem je zajímavý domek, kterému nakonec vůbec nic nechybí a skvěle pasuje mezi sousední domy, doslova „nalepeno“ po stranách novostavby.

Dům má dvě podlaží. Na dolním podlaží je umístěna společenská zóna, na horním dvě malé místnosti. Přední fasáda lemuje ulici, zadní se rozšiřuje na zahradu.

Vydlážděný pozemek zvětšuje dispozici

Architekti uvažovali směrem dovnitř pozemku. Natáhli obě podlaží, přičemž spodní je více vysunuto směrem k zahradě. Tímto chytrým řešením vznikla zajímavá a mírně zešikmená terasa, na kterou lze vyjít z horních místností.

Úzký dvoupodlažní malý dům s předzahrádkou a terasou
Dům má zahrádku i vyvýšenou terasu. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Na společenskou zónu v přízemí, které nechybí koupelna a kuchyň s jídelním stolem, navazuje vydlážděná část zahrady, která přechází až na protější stranu pozemku. Tam se nachází malá jednopodlažní přístavba s další ložnicí s vlastní koupelnou, která může sloužit jako domeček pro hosty. Přesto zůstal ještě prostor i pro zeleň.

Kráčející žena přes úzkou zahrádku
Na společenskou zónu v přízemí navazuje vydlážděná část zahrady, která přechází až na protější stranu pozemku. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Žádná chodba, plovoucí schodiště

V interiéru hlavní stavby nenajdete žádné přechodné nebo dělící prostory, jednoduše k tomu nebylo místo, ani potřeba. Černé schodiště směřující do horního podlaží je pojato vzdušně – ukotveno do boční stěny místnosti v přízemí, a tak působí jako přirozená součást interiéru. Na horním podlaží se nacházejí dvě samostatné ložnice, mezi kterými je umístěna koupelna.

Bílá zvenčí i zevnitř

Zahradu lemují po obou stranách bílé stěny, podél jedné je vestavná lavička. Venkovní společenské prostory se rozprostírají na dlážděné terase, která obklopuje záhon.

Malá bílá terasa v úzkém domě se střešními světlíky
Dům má zahrádku i vyvýšenou terasu. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Rovněž interiér je světlý s bílými stěnami, aby se zvýšil pocit světla v domácnosti. Svěží bílá forma fasád odráží charakteristický tvar sousedních budov, ale s několika vnějšími prvky. Působí jako „imaginární dětská kresba domu – jedny dveře a jedno okno“.

Černé vzdušné schodiště v bílém úzkém dvoupodlažním domě
Černé vzdušné schodiště směřující do horního podlaží je ukotveno do boční stěny místnosti. Zdroj: Ivo Tavares Studio

Šikmé střešní světlíky vtahují denní světlo

Architektům se podařilo zvýšit světelnost interiéru speciálně uloženými střešními světlíky. Z venku jsou zvýrazněna kontrastní černou barvou. „Světlíky v šikmé střeše stimulují větší prostorovou amplitudu.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat