- Reklama -bydlení
Úterý, 28 března, 2023

více v článku...

Podle čeho vybírat odšťavňovač do domácnosti? Redakčním testům jsme zodpověděli nejdůležitější otázky

Vezmete několik kousků křehkého ovoce a zeleniny, vložíte je do násypníku a ve chvíli, kdy zmáčknete knoflík, do sklenice začne téci svěží chutná šťáva. Dar z přírody, který čekal na chvíli, kdy na něj dostanete chuť. Jak vybírat odšťavňovač do domácnosti?

Pěna, šťáva, dužina

Nečekejte z lisu čirý mošt, přes který se lámou paprsky světla na hranách skleněné sklenice. Přes matrici se pod tlakem šneku protlačí i část dužiny, která naplní celý obsah sklenice. Trvalo by několik hodin, než by se pod čepicí ze zpěněné bílkoviny odloučil průzračný mok od usazené dužiny, abyste je dokázali oddělit. Právě ochranná čepice pěny chrání čerstvě lisovanou šťávu před znehodnocením. Pokud se k ní po čase vrátíte, abyste uhasili žízeň či chuť na něco dobrého, po promíchání vás čeká stejný zážitek jako těsně po vylisování. Nebojte se připravit šťávu na celý den předem, v chladničce pod pěnou neztratí nic ze svého půvabu.

Co byste měli vědět

Suroviny

Žádný z domácích lisů si neporadí s měkkými a škrobovitými surovinami. Vyžaduje jejich křehkost nebo pevnou strukturu, aby místo husté kaše vyrobil tekutý džus. Zatímco přezrálé švestky, měkké hrušky a moučná jablka patří do odstředivky, v odšťavňovacím lisu zpracujete mrkev, červenou řepu, šťavnaté jablko i kapustový list.

Dužina

Pokud výrobce přibalil k lisu dvě matrice pro lisování o různé velikosti dírek, budete mít lepší kontrolu nad tím, kolik dužiny přejde do šťávy a kolik jí lis oddělí do sběrné nádoby. Dvě různé odrůdy jablek mohou mít při stejném způsobu lisování naprosto odlišnou výtěžnost. Zvolíte-li správnou matrici, mohou být na tom stejně.

Konstrukční novinkou některých modelů je pohyblivá klapka, která reguluje odvod dužiny do sběrné nádoby. Jejím přitažením či povolením dokážete vyladit lisování citlivěji než výměnou matric. Získáte tím lepší kontrolu nejen nad množstvím šťávy, ale také nad její hustotou. Určitě si to nedejte ujít.

Hlučnost

Jedná se o mimořádně tiché stroje, které se v kuchyni nemusíte bát spustit ani tehdy, když vaši sousedé už odpočívají po rušném dni. Každý lis pracuje při nízkých otáčkách, aby svůj výkon soustředil do síly, která je potřebná k rozdrcení a stlačení surovin. Nejhlučnějším zvukem je vrzání voskované jablečné slupky o plast.

Násypky

Domácnosti v průběhu let již prověřily spolehlivost lisů na ovoce. Selhají pouze při přetížení. Výrobci proto zpřísnili design násypek, abyste dovnitř nedostali větší sousto, než dokážou zvládnout. Pokud máte pocit, že novější modely mají užší trubice, nevšední překlápěcí dávkovače či jiné bariéry, jedná se o ochranu, která vás včas přibrzdí.

Zjednodušení

Některé z novějších modelů se skládají snadněji než jejich předchůdci au jiných najdete menší počet součástek. To vše proto, abyste ušetřili čas při sestavování, rozebírání a čištění. Jako nadbytečná se ukázala rotující stěrka dužiny. Šikovnější jsou také magnetické senzory, které vyhodnotí správné poskládání.

Plasty

Neobávejte se toho, že hlavním konstrukčním prvkem je plast. Hrubé výlisky z odolného polykarbonátu dokážou zvládnout mnohem vyšší tlak, než dokáže vytvořit ovoce a zelenina při lisování šnekem. Pokud nebudete odšťavňovač skladovat na slunečním okně, můžete životnost jeho mechaniky počítat na desetiletí.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat