- Reklama -bydlení
Středa, 7 června, 2023

více v článku...

Jak určit cenu nemovitosti?

Při prodeji nemovitosti musíte správně určit její cenu. Když bude totiž cena nemovitosti příliš vysoká, neseženete zájemce. A když bude zase příliš nízká, prodáte zbytečně pod cenou. Jak na odhad nemovitosti a kdo vám s ním může pomoci?

více v článku...

Jaká je správná cena nemovitosti?

Cenu nemovitosti můžete zjistit různými způsoby. Důležité je si uvědomit, že cenu vaší nemovitosti ovlivňuje poptávka v dané lokalitě. Můžete provést průzkum podobných nemovitostí ve stejné lokalitě a snažit se určit, jaká cena je pro vaši nemovitost správná. A právě správně nastavená cena je zásadní.

Příliš vysoká cena může způsobit, že se z vaší nemovitosti stane nemovitost neprodejná, a ani postupné snižování ceny vám kýžený výsledek nepřinese. Zájemci totiž můžou stále čekat na další slevy. Nízká cena k vám naopak přiláká spousty zájemců a prodáte rychle. Možná ale zbytečně pod cenou.

Jak na odhad ceny nemovitosti?

Existuje několik možností:

 • Jednoduše takzvanou srovnávací metodou. Porovnáte ceny prodaných nemovitostí, které se nacházejí ve stejné lokalitě a mají stejnou dispozici. Můžete vycházet z inzertních portálů, ale tam nenajdete, za kolik se nemovitost reálně prodala – jen za jakou cenu se nabízela.
 • Další možností jsou data z katastru nemovitostí. Ceny, za jaké se nemovitosti prodaly, ale nevypovídají o technickém stavu, občanské vybavenosti nebo dalších detailech, které mají na cenu vliv.
 • Odhadnout cenu nemovitosti můžete i pomocí cenových map, do kterých se propisují ceny z katastru nemovitostí. Získat informace z cenových map ale může být zpoplatněné.
 • Pomoc můžete hledat i u realitních kanceláří, které mají většinou přístup ke všem zmíněným možnostem a díky každodennímu kontaktu s prodejem nemovitostí vám dokáží sdělit relevantní data o ceně bytů, domů a pozemků.
 • Také máte možnost znaleckého posudku od odhadce, který vám sdělí cenu nemovitosti s ohledem na její stav, rozměry a dispozice. Nebere ale v úvahu lokalitu nebo občanskou vybavenost, které mají vliv na tržní cenu nemovitosti.

Proč se provádí odhad nemovitosti?

Odhad nemovitosti si nechává zjistit prodejce, který se chce vyhnout prodeji pod cenou, ale také kupující, aby nemovitost nepřeplatil. V tomto případě si můžete na pomoc povolat realitního makléře. Některé realitní kanceláře nabízejí odhad zdarma, jiné si nechávají zaplatit.

Dalším případem je například dědické a rozvodové řízení nebo exekuce. V takové situaci odhad provádí soudní znalec na základě nařízení soudu. Cena odhadu nemovitosti se pohybuje mezi 3 000 a 7 000 Kč.

Pro získání hypotéky se setkáte s bankovním odhadcem, jehož služby jsou většinou zadarmo.

Co ovlivňuje odhad ceny nemovitosti?

Existuje několik faktorů, které mají vliv na cenu nemovitosti. Které to jsou?

 • Velikost nemovitosti – čím je nemovitost prostornější, tím je cena vyšší.
 • Dispozice – zájemci často požadují kuchyň propojenou s obývacím pokojem nebo třeba samostatnou místnost pro toaletu.
 • Stav – špatný stav nemovitosti, jako jsou okna, elektroinstalace nebo fasáda můžou mít vliv na výslednou cenu.
 • Lokalita – lokalita hraje často významnou roli v ceně nemovitosti.
 • Občanská vybavenost – dalším kritériem je dostupnost obchodů, sportovišť, škol, dětských hřišť atd.
 • Aktuální situace – cena nemovitosti závisí také na aktuální situaci na realitním trhu. Pokud je nedostatek nemovitostí, jejich cena roste.

Nechte odhad ceny nemovitosti na odbornících

Pokud chcete mít jistotu, že se vaše nemovitost prodá rychle a za nejvyšší možnou cenu, obraťte se na profesionály, kteří se v prostředí realit pohybují a dokáží vám nabídnout i jiné možnosti, díky kterým se může cena navýšit. Příkladem je home staging, který poskytuje spousta realitních kanceláří v rámci prodeje.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat