- Reklama -bydlení
Středa, 7 června, 2023

více v článku...

Plazmový řezací stroj aneb jak tlustý kov je možné řezat?

Plazmová řezačka je v současné době standardním nástrojem na dělení jakýchkoliv elektricky vodivých kovových materiálů, a to jak v domácích, tak i profesionálních podmínkách. V jednotlivých přístrojích je pochopitelně nemalý rozdíl, který se odráží nejenom v rozdílné pořizovací ceně, ale také výkonu. Ten je možné charakterizovat prostřednictvím maximální tloušťky řezu, které je schopné daný plazmový hořák dosáhnout.

více v článku...

Platí obecná poučka?

Někteří prodejci uvádí obecné pravidlo, že výkon řezačky je možné přibližně odhadnout podle tloušťky děleného materiálu. Aby byl plazmový zdroj schopen řezat ocel o tloušťce 1 milimetr, potřebuje výkon 3 až 5 A. Tato jednoduchá poučka v drtivé většině případů platí, ovšem za každých okolností byste si měli ponechat určitou výkonovou rezervu. Budete-li hnát řezačku a hořák až do extrémního vytížení, může dojít k závažnému poškození přístroje.

Pozor na materiály

Schopnost řezačky dělit kov o určité tloušťce pochopitelně závisí i na konkrétním materiálu. Na řezání hliníku nebo nerezové oceli totiž potřebujete ještě o 20 % vyšší výkon. To je zapříčiněno hlavně fyzikálními vlastnostmi daných materiálů. Na specializovaném e-shopu si tedy vyberte plazmový řezací stroj s dostatečným výkonem, protože není nic horšího než na poslední chvíli zjistit, že vaše zařízení na takový kov nestačí.

Maximální tloušťka u hobby řezaček

Jako amatérské řemeslníky a domácí kutily vás pochopitelně bude zajímat, jak tlusté elektricky vodivé materiály můžete dělit s plazmovou řezačkou určenou pro domácí použití. Kvalitní plazmová řezačka renomované značky si hravě poradí s kovem o maximální tloušťce až 18 milimetrů, což je na hobby přístroj velmi slušné. Při snížených požadavcích na kvalitu a rychlost řezu je navíc možné dělit kov o tloušťce až 25 milimetrů.

Pokud dopředu víte, jak tlusté materiály budete s plazmovým hořákem dělit, přizpůsobte tomu výkon řezačky. V opačném případě počítejte s dostatečnou výkonovou rezervou.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat