- Reklama -bydlení
Pondělí, 30 ledna, 2023

Plazmová řezačka je v současné době standardním nástrojem na dělení jakýchkoliv elektricky vodivých kovových materiálů, a to jak v domácích, tak i profesionálních podmínkách. V jednotlivých přístrojích je pochopitelně nemalý rozdíl, který se odráží nejenom v rozdílné pořizovací ceně, ale také výkonu. Ten je možné charakterizovat prostřednictvím maximální tloušťky řezu, které je schopné daný plazmový hořák dosáhnout.

Platí obecná poučka?

Někteří prodejci uvádí obecné pravidlo, že výkon řezačky je možné přibližně odhadnout podle tloušťky děleného materiálu. Aby byl plazmový zdroj schopen řezat ocel o tloušťce 1 milimetr, potřebuje výkon 3 až 5 A. Tato jednoduchá poučka v drtivé většině případů platí, ovšem za každých okolností byste si měli ponechat určitou výkonovou rezervu. Budete-li hnát řezačku a hořák až do extrémního vytížení, může dojít k závažnému poškození přístroje.

Pozor na materiály

Schopnost řezačky dělit kov o určité tloušťce pochopitelně závisí i na konkrétním materiálu. Na řezání hliníku nebo nerezové oceli totiž potřebujete ještě o 20 % vyšší výkon. To je zapříčiněno hlavně fyzikálními vlastnostmi daných materiálů. Na specializovaném e-shopu si tedy vyberte plazmový řezací stroj s dostatečným výkonem, protože není nic horšího než na poslední chvíli zjistit, že vaše zařízení na takový kov nestačí.

Maximální tloušťka u hobby řezaček

Jako amatérské řemeslníky a domácí kutily vás pochopitelně bude zajímat, jak tlusté elektricky vodivé materiály můžete dělit s plazmovou řezačkou určenou pro domácí použití. Kvalitní plazmová řezačka renomované značky si hravě poradí s kovem o maximální tloušťce až 18 milimetrů, což je na hobby přístroj velmi slušné. Při snížených požadavcích na kvalitu a rychlost řezu je navíc možné dělit kov o tloušťce až 25 milimetrů.

Pokud dopředu víte, jak tlusté materiály budete s plazmovým hořákem dělit, přizpůsobte tomu výkon řezačky. V opačném případě počítejte s dostatečnou výkonovou rezervou.

Related Articles

- Advertisement -pr clanky

Mohlo by Vás zajímat